Virus korona već mjesecima hara svijetom i uništava sve sfere društva, ali dodatno je pogodio socijalno ugrožena lica. Statistika je u Srpskoj prilično nepovoljna, a ni u Bijeljini nije idealna situacija kada je riječ o ugroženim licima, potvrđeno je za portal Dešavanja u Bijeljini u Centru za socijalni rad.
Godinama unazad zabilježen je blagi porast broja korisnika usluga koje pruža Centar za socijalni rad u Bijeljini, međutim, u ovoj godini usljed pandemije pojavila se i nova kategorija stanovništva kojoj je pomoć neophodna. Riječ je o licima koji su tokom pandemije ostali bez redovnih primanja, te su se našli u stanju socijalne potrebe. U toku 2020. godine, bilo je preko hiljadu zahtjeva za socijalnu pomoć.
„To su porodice koje nam se obraćaju za jednokratnu novčanu pomoć usljed iznenadnog nedostatka posla. Mnogo mladih ljudi žive kao podstanari, a kada ostanu bez posla, samim tim ostanu i bez novca za kiriju. I za njih i za nas to je nova situacija pa smo pronalazili razne načine da im pomognemo i bili smo fleksibilniji nego inače“, rekla je za portal Dešavanja u Bijeljini, rukovodilac Odjeljenja za socijalnu zaštitu u Centru za socijalni rad Bijeljina Mila Stojanović.
Mila Stojanović
Tokom 2020. godine 622 lica ostvarila pravo na zdravstveno osiguranje preko Centra za socijalni rad
Tokom 2020. godine novčanu pomoć zatražilo je 377 porodica, za 33 više nego pretprošle godine. Dodatak za pomoć i njegu drugog lica ostvarilo je 1.804 korisnika, dok ličnu invalidninu prima 599 lica. Isplate su, uprkos pandemiji, bile redovne i isplaćeno je sve zaključno sa mjesecom decembrom.
Stavka koja se posebno izdvaja i čije je povećanje evidentno jeste pravo na zdravstveno osiguranje. Ovo pravo tokom protekle godine ostvarila su 662 lica, a u 2019. godini 243 lica. Naime, riječ o izmjeni Zakona o zdravstvenom osiguranju čijom promjenom nezaposlenost više nije osnov za prijavu na zdravstveno osiguranje.
„Desila se izmjena u Zakonu o zdravstvenom osiguranju tako da sada svi korisnici prava Zakona o socijalnoj zaštiti, koji nemaju drugi osnov za zdravstvenu zaštitu, ostvaruju preko nas, kao posljedično pravo uz pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica. Pravo na zdravstveno osiguranje bio je značajan finansijski udar na nas kao ustanovu, ali i na budžet Grada Bijeljina. Istakla bih da takva situacija nije prouzrokovana pandemijom, nego samom promjenom Zakona“, objasnila je Stojanovićka.
Iako je zaposlenima u ovoj ustanovi rad otežavala epidemiološka situacija, svoje obaveze izvšavali su redovno.
„Bilo je jako teško u proteklim mjesecima kada imamo prijavu nasilja ili poziv da nam je negdje dijete samo i da moramo da ga zbrinemo. Onda mi moramo da pronađemo način iako je u toku, npr. zabrana kretanja. Tako da, slobodno, možemo reći da smo radili bez značajnih promijena - bili smo dostupni za sve naše korisnike“, istakla je Stojanovićka.
Ona je istakla da je zdravlje na prvom mjestu, ali da je u teškim vremenima bilo bitnije zaštititi nekoga ko je fizički ugrožen i pružiti mu neophodnu pomoć, što je zapravo osnovna svrha Centra za socijalni rad.